Nyugdíj igénylés felvidéki magyarként: erre érdemes figyelni

magyar nyugdíj

Magyar nyugdíj

A több mint 100 évvel ezelőtti trianoni döntés még ma is érezteti negatív hatásait a magyar emberek életére, éljünk bárhol a világban. A környező országokból nemzettársaink gyakran átjönnek dolgozni Magyarországra, több-kevesebb időre, de amikor ezek az emberek elérik a nyugdíjkorhatárt, úgy hiszik, hogy az anyaországban ledolgozott éveik elvesztek. Nem csak a magyar állampolgárok jogosultak magyar nyugdíjra.

Mindenki kaphat itteni nyugdíjat, aki legalább 1 évig munkaviszonnyal rendelkezett élete során az országban. Tulajdonképpen ez a rendelkezés nem csupán Magyarországra vonatkozik, hanem az összes EU országra igaz. Akkor kezdődik el az időskori jövedelem folyósítása, amikor az illető személy eléri a folyósító ország nyugdíjkorhatárát. Például Szlovákiában egy 2019-es alkotmánymódosítás garantálja, hogy 2030-tól legkésőbb 64 éves korban nyugdíjba lehet vonulni. Nőknek minden gyermekük után fél évvel korábban.

Ez azt jelenti, ha valaki kétgyermekes anyaként Szlovákiában eléri a nyugdíjkorhatárt, a magyarországi nyugdíjának folyósítására még 2 évet várnia kell. Sokan úgy vélik, hogy nagyon nehéz elintézni az igénylést a magyar nyugdíjra. Nos, ez a gondolat nem fedi a valóságot, mert igenis rendkívül egyszerű a folyamat. A kérelmet ott kell beadni, ahol utoljára dolgoztunk vagy ahol éppen élünk. Az adatok begyűjtése ezután már az adott ország feladata.

Természetesen minden fontos iratot szükséges benyújtani, mint kiskönyv, vállalkozói jogviszony irat. Viszont, mivel elég hosszú időbe telik begyűjteni a nyugdíjhoz szükséges adatokat több országból, ezért ajánlott hozzákezdeni legalább 6 hónappal a nyugdíjkorhatár elérése előtt. Nem számíthatunk teljes nyugdíjra onnan és otthon is azért, mert egy másik országban ledolgoztunk 1 vagy 2 évet, erre kétféle számítás létezik. Az egyik az átlagkereset és az adott ország szolgálati ideje, a másik pedig az arányos nyugdíjrész alapján történik, vagyis milyen nyugdíjat kaptunk volna, ha egész életünkben a másik országban dolgoztunk volna.