Az erdő jelentősége az élővilág számára

Az erdő fontossága az élővilág számára

Az erdő fontossága az élővilág számára

Nem túlzás azt mondani, hogy az erdő tekinthető a Föld, az élővilág, az emberiség életforrásának. Földünk egyik legfejlettebb életközösségének tekinthető, hiszen életet ad a talajban található mikroorganizmusoknak, a földfelszínen élősködő moháknak, gombáknak és más növényeknek, illetve otthont nyújt az állatvilág számára is, többek között a vadállatok, a madárvilág és a különböző rovarok lakóhelyét képezi. Oxigéntermelő hatásának köszönhetően, az emberek számára is a létfenntartáshoz és fennmaradáshoz szükséges legfontosabb eszközt biztosítja. S

zéndioxid fogyasztó tulajdonsága miatt pedig, a levegőt is kiválóan képes megtisztítani. Az erdő a legnagyobb szerves anyag termelőnek is tekinthető, elég, ha csak a fa növekedését, termelődését vesszük figyelembe, nem beszélve pedig az olyan anyagokról, amiket innen nyernek az emberek. Az erdőföld például, igencsak dús tápanyagtalajnak tekinthető, ami rendkívül kedvez a növénytermesztésnek is. Képes szabályozni a Föld vízháztartását is, illetve befolyásolja a klímát is.

Fenntartja a táplálékláncot, hiszen mára már a tápláléklánc fenntartásának az egyedüli helyszínévé vált. Jelentősen védi a környezetünket, illetve az egészségre is igencsak jótékony hatást fejt ki. Esztétikai szerepét is érdemes megemlíteni, mindemellett pedig jóléti és kulturális hatása felülmúlhatatlannak tekinthető. Ezért, az erdőgazdálkodás során igencsak célszerű odafigyelni az erdő védelmére, megőrizve a benne rejlő biológiai diverzitást, illetve ennek megújuló képességét.